CYLA12BSXTA
Xtreme 12-BS 12V 10Ah 185CCA AGM Powersport Battery
From Our Experts:
A high-performance AGM powersport battery available for a great price.
CYLA12BSXTA
99 dollars 99 cents
Refundable Core Deposit per Battery: 10 dollars
Price Plus Refundable Core: 109 dollars 99 cents
Purchase Options for CYLA12BSXTA
Product Information
  • Comes with a 12 Month Free Replacement Limited Warranty.
Item Number:
CYLA12BSXTA
Format:
BCI GROUP BTX12-BS
Cold Cranking Amps:
185
Capacity:
10Ah
Product Sub Category:
AGM
Positive Terminal Placement:
Left
Battery Type:
Store Activated
Lead Acid Design:
AGM
Warranty:
12 Month Free Replacement
Weight:
8.95 lbs
Length:
5.94 in
Width:
3.43 in
Height:
5.16 in