SLI24FAGM
Duracell Ultra Car Battery | Group 24F | 750CCA | Platinum AGM
 Longer Run Time
From Our Experts:
SLI24FAGM
259 dollars 99 cents
Refundable Core Deposit per Battery: 22 dollars
Price Plus Refundable Core: 281 dollars 99 cents
Purchase Options for SLI24FAGM
Ship to Home
Not Available
Product Information
  • Designed for Group 24F vehicles and built to exceed OE specifications, providing consistent power output and dependable performance in modern, tech-heavy cars and trucks.
Item Number:
SLI24FAGM
Brand:
Duracell Ultra
Format:
BCI Group 24F
Cold Cranking Amps:
750
Terminal Type:
SAE, Automotive Post
Capacity:
75Ah
Voltage:
12
Lead Acid Type:
Starting
Lead Acid Type:
Dual Purpose (Starting/Cycling)
Reserve Capacity Minutes:
140
Product Sub Category:
AGM
Product Category:
Auto/Light Truck
Maintenance Free:
Yes
Chemistry:
Lead Acid
Battery Type:
Premium
Lead Acid Design:
AGM
Warranty:
48 Month Free Replacement
Cranking Amps:
930
Weight:
43.1 lbs
Length:
10.2 in
Width:
6.8 in
Height:
8.7 in