CYL12AAXT
Xtreme High Performance 12A-A 12V 165CCA Flooded Powersport Battery
 Value for the Money
From Our Experts:
A high-performance conventional flooded powersport battery.
CYL12AAXT
72 dollars 99 cents
Refundable Core Deposit per Battery: 10 dollars
Price Plus Refundable Core: 82 dollars 99 cents
Purchase Options for CYL12AAXT
Ship to Home
Not Available
Product Information
  • Comes with a 6 Month Free Replacement Limited Warranty.
Item Number:
CYL12AAXT
Brand:
Xtreme
Format:
BCI GROUP B12A-A
Cold Cranking Amps:
165
Capacity:
12Ah
Voltage:
12
Lead Acid Type:
Starting
Product Sub Category:
Flooded
Positive Terminal Placement:
Left
Product Category:
Powersports
Chemistry:
Lead Acid
Battery Type:
Dry Conventional
Lead Acid Design:
Flooded
Warranty:
6 Month Free Replacement
Weight:
8.15 lbs
Length:
5.28 in
Width:
3.15 in
Height:
6.3 in