CYL12ALAXT
Xtreme High Performance 12AL-A 12V 165CCA Flooded Powersport Battery
 Value for the Money
From Our Experts:
A high-performance conventional flooded powersport battery.
CYL12ALAXT
72 dollars 99 cents
Refundable Core Deposit per Battery: 10 dollars
Price Plus Refundable Core: 82 dollars 99 cents
Purchase Options for CYL12ALAXT
Product Information
  • Comes with a 6 Month Free Replacement Limited Warranty.
Item Number:
CYL12ALAXT
Format:
BCI GROUP B12AL-A
Cold Cranking Amps:
165
Capacity:
12Ah
Product Sub Category:
Flooded
Positive Terminal Placement:
Right
Product Category:
Powersports
Maintenance Free:
Yes
Battery Type:
Dry Conventional
Lead Acid Design:
Flooded
Warranty:
6 Month Free Replacement
Weight:
6 lbs
Length:
5.313 in
Width:
3.188 in
Height:
6.313 in