CTN12-12NB
Contender CTN12-12NB 12V 12Ah AGM Battery
From Our Experts:
CTN12-12NB
69 dollars 99 cents
Refundable Core Deposit per Battery: 0 dollars
Purchase Options for CTN12-12NB
Ship to Home
Not Available
Product Information
  • 12V 12Ah AGM power delivers reliable starting performance for riding and zero-turn mowers plus steady backup power for UPS, security & emergency systems.
  • Compact 5.94" x 3.85" x 4.22" size and 7.92 lb weight make installation easy in tight battery compartments without sacrificing power.
Item Number:
CTN12-12NB
Brand:
Contender
Capacity:
12Ah
Product Category:
Lawn & Garden/Utility
AGM
Warranty:
6 Month Free Replacement
Weight:
8.6 lbs
Length:
5.94 in
Width:
3.85 in
Height:
4.22 in