DURHR12-150
Duracell Ultra 12V 35AH AGM High Rate Sealed Lead Acid (SLA) Battery with M6, C Terminals
From Our Experts:
DURHR12-150
172 dollars 99 cents
Refundable Core Deposit per Battery: 0 dollars
Purchase Options for DURHR12-150
Ship to Home
Available
Product Information
  • This Duracell Ultra High Rate 12V 26AH SLA battery has M6 Insert, C terminals.
  • Great for: UPS, telecom, float or emergency backup applications.
  • The sealed design of this battery makes it maintenance free and spill proof.
  • Volume discounts are available for this battery, contact store for details.
  • Duracell Ultra AGM SLA batteries have a 10-year design life and are backed by a 3-year warranty.
Item Number:
DURHR12-150
Brand:
Duracell Ultra
Terminal Type:
M6 Insert, C, Insert Terminal
Capacity:
35Ah
Voltage:
12
Lead Acid Type:
High Rate
Product Sub Category:
High Rate
Product Category:
Sealed Lead Acid
Torque:
3.9
AGM
Warranty:
36 Month Free Replacement
Flame Retardant:
True
Weight:
23.3 lbs
Length:
7.68 in
Width:
5.12 in
Height:
6.57 in