HEPG12V13AH10EP
Genesis 12V 13AH AGM EP Series Sealed Lead Acid (SLA) Battery with M6 Terminals
HEPG12V13AH10EP
239 dollars 99 cents
Refundable Core Deposit per Battery: 0 dollars
Purchase Options for HEPG12V13AH10EP
Ship to Home
Available
Product Information
  • This Genesis Sealed Lead Acid Absorbed Glass Mat (AGM) battery has M6, C terminals.
  • The Genesis EP 12V 13AH battery is a pure lead-tin Valve Regulated Lead Acid (VRLA) AGM battery.
  • Great for: defense, military & aerospace, consumer electronics, medical, and more!
  • Backed by a 1-year warranty
Item Number:
HEPG12V13AH10EP
Brand:
Genesis
Terminal Type:
M6 Insert, C, Insert Terminal
Capacity:
13Ah
Voltage:
12
Lead Acid Type:
General Purpose
Product Sub Category:
Telecom
Product Category:
Sealed Lead Acid
Torque:
5.6
AGM
Flame Retardant:
True
Weight:
10.75 lbs
Length:
6.89 in
Width:
3.27 in
Height:
5.08 in