SLAA12-13NB
Duracell Ultra 12V 13AH General Purpose AGM Sealed Lead Acid Battery with M6 Nut and Bolt Terminals
SLAA12-13NB
72 dollars 99 cents
Refundable Core Deposit per Battery: 0 dollars
Purchase Options for SLAA12-13NB
Ship to Home
Not Available
Product Information
  • The Duracell Ultra 12V 13AH Sealed Lead Acid general purpose AGM battery is equipped with M6 Nut and Bolt, NB, Nut and Bolt, J terminals.
  • This sealed lead acid battery ideal for back up and cycling applications.
  • SLA batteries are completely sealed, making them maintenance free and spill proof.
Item Number:
SLAA12-13NB
Terminal Type:
M6 Nut and Bolt, NB, Nut and Bolt, J
Capacity:
13Ah
Lead Acid Type:
General Purpose
Product Sub Category:
General Purpose
Product Category:
Sealed Lead Acid
Torque:
4
Weight:
10 lbs
Length:
5.24 in
Width:
3.07 in
Height:
6.22 in