SLAG12-60C
Duracell ProCell 12V 60AH GEL Sealed Lead Acid (SLA) Battery with M8 Insert Terminals
From Our Experts:
SLAG12-60C
319 dollars 99 cents
Refundable Core Deposit per Battery: 13 dollars
Price Plus Refundable Core: 332 dollars 99 cents
Purchase Options for SLAG12-60C
Ship to Home
Available
Product Information
  • The Duracell ProCell 12V 60AH Sealed Lead Acid GEL battery is equipped with M8 Insert, C, Insert terminals.
  • A great battery for wheelchairs, solar, and wind generation.
  • Volume discounts are available, contact your local Batteries Plus store for details.
  • Backed by a 1-year warranty.
Item Number:
SLAG12-60C
Brand:
Duracell Ultra
Cold Cranking Amps:
300
Terminal Type:
M8 Insert, C, Insert Terminal
Capacity:
60Ah
Product Sub Category:
GEL
Product Category:
Sealed Lead Acid
Chemistry:
Lead Acid
Lead Acid Design:
GEL
Warranty:
12 Month Free Replacement
Weight:
38.45 lbs
Length:
10.19 in
Width:
6.63 in
Height:
7 in