SLAHR12-12F2/FR
Duracell Ultra 12V 12AH High Rate AGM Sealed Lead Acid (SLA) Battery with F2 Terminals
From Our Experts:
SLAHR12-12F2/FR
Purchase Options for SLAHR12-12F2/FR
Ship to Home
Available
Volume Discounts Available
Product Information
  • 12V 12Ah high rate AGM SLA battery with F2, T2, Faston .250 terminals for reliable backup power and fast discharge performance.
Item Number:
SLAHR12-12F2/FR
Terminal Type:
F2, T2, Faston .250
Capacity:
12Ah
Lead Acid Type:
High Rate
Product Sub Category:
High Rate
Product Category:
Sealed Lead Acid
AGM
Warranty:
36 Month Free Replacement
Flame Retardant:
True
Weight:
8.15 lbs
Length:
5.94 in
Width:
3.86 in
Height:
3.86 in