WKDC12-26NB
Duracell Ultra 12V 26AH Deep Cycle AGM Sealed Lead Acid (SLA) Battery with M6 Nut and Bolt Terminals
From Our Experts:
Review
WKDC12-26NB
131 dollars 99 cents
Refundable Core Deposit per Battery: 0 dollars
Purchase Options for WKDC12-26NB
Ship to Home
Available
Product Information
  • The Duracell Ultra 12V 26AH Sealed Lead Acid Deep Cycle AGM battery is equipped with M6 Nut and Bolt, NB, Nut and Bolt, J terminals.
  • A great battery for wheelchairs, trolling motors, floor scrubbers, lawn & garden and more.
  • Backed by a 1-year warranty.
Item Number:
WKDC12-26NB
Brand:
Duracell Ultra
Terminal Type:
M6 Nut and Bolt, NB, Nut and Bolt, J
Capacity:
26Ah
Voltage:
12
Lead Acid Type:
Deep Cycle
Product Sub Category:
Deep Cycle
Product Category:
Sealed Lead Acid
Torque:
3.9
AGM
Warranty:
12 Month Free Replacement
Weight:
18.65 lbs
Length:
6.54 in
Width:
6.89 in
Height:
4.92 in